Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to coraz chętniej wybierany sposób na dostarczenie ciepła w polskich domach. Jego popularność wynika przede wszystkim z wielu zalet.

  • Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga montażu kaloryferów na ścianach. Można również ciekawiej zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów aranżacji wnętrza, bez konieczności uwzględniania wiszących grzejników.
  • Dostarcza ciepło równomiernie, całą powierzchnią podłogi, co jest bardzo miłe dla stóp.
  • Wodna instalacja ogrzewania podłogowego jest bardzo tania w eksploatacji. Wybór instalacji elektrycznej cechuje się za to łatwością montażu.
  • Ze względu na efektywność ogrzewanie podłogowe może pełnić funkcję nie tylko instalacji dogrzewającej, ale też podstawowej.
  • Ograniczone unoszenie się kurzu sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla alergików. Ciepło nie dostaje się do pomieszczenia przez konwekcję (unoszenie), ale przez promieniowanie. Dzięki temu nie ulatuje do góry, zostawiając kurz na ścianie nad grzejnikiem i powodując uczucie zimnych stóp. Ze względu na ten sposób działania ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdza się w wysokich mieszkaniach.

Pomimo licznych zalet ogrzewanie podłogowe posiada także pewnie ograniczenia, które nie dla wszystkich będą równoznaczne z wadami.

  • O wykonaniu instalacji warto pomyśleć jeszcze przed zakończeniem budowy domu czy remontu mieszkania. W momencie, gdy zapragniemy zamontować ogrzewanie podłogowe zamiast aktualnie eksploatowanego, będziemy zmuszeni zrywać podłogę.
  • Podłoga powinna być pokryta materiałem, który dobrze przewodzi ciepło. Nieco determinuje to możliwości aranżacji wnętrz.
  • Poleca się wybieranie mebli stojących na nogach, a nie bezpośrednio na podłodze. Nie kładziemy też dywanów i wykładzin, ponieważ hamuje to efektywność ogrzewania.
  • Koszt wykonania instalacji jest wyższy, niż w przypadku tradycyjnego wariantu. Warto jednak pamiętać o oszczędności, jaką zauważymy podczas eksploatacji.

Woda zasilająca ogrzewanie podłogowe posiada niższą temperaturę, niż woda w tradycyjnej instalacji. Pozwala to na oszczędność energii, a ponadto na uzyskanie satysfakcjonującej temperatury w pomieszczeniu. Promieniowanie ciepła z całej powierzchni podłogi zapewnia równomierne ogrzanie pomieszczeń.