Gaz w kuchni i łazience czyli instalacje gazowe

Instalacja gazowa to popularne rozwiązanie, które służy nam do ogrzewania wody, przygotowywania posiłków na kuchence oraz dostarczania ciepła mieszkańcom. Gaz potrafi być niebezpieczny, dlatego przy wykorzystywaniu go podczas codziennych czynności, musimy wykazać się ostrożnością i zdrowym rozsądkiem.

Już podczas budowy domu musimy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo jego przyszłych mieszkańców. Strzeże go także prawo, które wymaga posiadania projektu wewnętrznej instalacji gazowej oraz narzuca na właściciela budynku obowiązek jej systematycznego sprawdzania pod kątem szczelności i prawidłowego działania.

Zarówno do wykonania projektu, jak też do okresowego przeglądu instalacji, warto zatrudnić rzetelnego fachowca. Jakiekolwiek zaniedbania mogą bowiem przynieść przykre skutki. Nieszczelne rury lub nieodpowiednia wentylacja powodują wypierania tlenu z pomieszczenia i zwiększające się natężenie gazu, które w rezultacie prowadzi nawet do uduszenia. Zbyt mała ilość powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się nieszczelny element instalacji, może doprowadzić do powstania trującego czadu.

Aby uniknąć niebezpieczeństwa związanego z nagromadzeniem gazu w pomieszczeniu, warto przestrzegać kilku zasad.

  • Nie wykorzystujemy kuchenki gazowej do ogrzewania mieszkania i nie wykonujemy samodzielnie jakichkolwiek napraw instalacji gazowej.
  • Wszelkie montowane urządzenia powinny posiadać certyfikat CE.
  • Kontrola kanałów i kratek wentylacyjnych nie jest obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych, dlatego powinniśmy wykazać się zdrowym rozsądkiem i sami zaprosić do domu kominiarza.
  • Systematyczne kontrole instalacji zlecamy tylko prawdziwemu fachowcowi lub firmie, która posiada odpowiednie uprawnienia.
  • Dostęp świeżego powietrza do domu, w którym korzysta się z instalacji gazowej, jest bardzo ważny i nie wolno lekceważyć wietrzenia pomieszczeń.
  • Praktycznym rozwiązaniem są specjalne czujki, które ostrzegą przed obecnością gazu w pomieszczeniu.

Podczas montażu instalacji konieczne jest prawidłowe dobranie elementów miedzianych czy stalowych. Muszą one spełniać odpowiednie normy.