Ile kosztuje przyłącze gazu? Instalacje gazowe w Twoim domu • Andrzej Kozieł

Dodano: wtorek, 6 lipca, 2021

Wielu z nas chcąc wykonać przyłącze do sieci gazowej podczas budowy lub rozbudowy instalacji gazowej w domu zastanawia się, jaki koszt będzie musiał ponieść. Otóż zależne jest to od wielu czynników jak między innymi miejsce naszego zamieszkania. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej wykonywaniu przyłącza do sieci oraz kosztów z tym związanych zapraszamy do przeczytania artykułu.

Formalności związane z przyłączem instalacji gazowej

Wykonanie instalacji gazowej w naszym domu to proces wymagający kilku formalności. Nie ma możliwości, aby ich uniknąć, ponieważ to one po części są gwarancją bezpiecznego użytkowania instalacji gazowej. W skład tych formalności wchodzi między innymi wykonanie projektu instalacji gazowej przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, pozwolenie na budowę, dziennik budowy, który powinien być prowadzony podczas budowy oraz próba szczelności instalacji gazowej, która powinna zostać wykonana z kierownikiem budowy i odbiorcą gazu, który sporządzi protokół, umowa z dostawcą gazu, wniosek o uruchomienie dostaw gazu. Wszystkich tych rzeczy powinniśmy dopilnować i do poszczególnych z nich zatrudnić profesjonalistów. W tej kwestii przychodzimy z pomocą i zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Wypełnienie wniosku krok po kroku

Wszystkie firmy świadczące usługi wykonania przyłącza posiadają bardzo podobne wzory wniosków, które my jako potencjalni klienci powinniśmy wypełnić chcąc uzyskać przyłączenie do sieci gazowej. Oto informacje jak wypełnić wniosek krok po kroku:

 

 

Do powyższego wniosku pamiętaj o dołączeniu planu zabudowy budynku lub szkicu sytuacyjnego.

projekt domu

Przyłącze gazowe krok po kroku

Chcąc wykonać przyłącze gazowe do instalacji gazowej musimy dokonać kilku formalności. Po pierwsze powinniśmy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej lub informacji o możliwości wykonania takiego przyłączenia. Obie te informacje możemy uzyskać bezpłatnie i nie zobowiązują nas one do podpisania umowy. Proces przyłącza gazowego możemy podzielić na kilka etapów: formalny, wykonawczy i rozliczeniowy.

Etap formalny

Etap wykonawczy

Etap rozliczeniowy

Jakich materiałów użyć do wykonania instalacji gazowej?

Do wykonania instalacji gazowej musimy użyć materiałów najlepiej wykonanych ze stali. Spośród stalowych rur możemy wybrać bezszwowe lub ze szwem. Łączy się je za pomocą specjalnych łączników gwintowanych wykonanych z białego żeliwa. Elementy można również łączyć za pomocą lutowania. Dlaczego akurat ten materiał powinien zostać użyty do wykonania instalacji gazowej? Rury stalowe charakteryzują się świetną wytrzymałością na zginanie, rozciąganie i ściskanie więc montując dłuższe odcinki nie potrzebujemy dodatkowych uchwytów. Dodatkowo są one antydyfuzyjne co oznacza, że są bardzo szczelne i ścianki nie przepuszczają tlenu lub innych gazów z otoczenia do wewnątrz. Rury stalowe są odporne na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury oraz na obciążenia mechaniczne, które działają na instalację gazową. Jedyną wadą rur stalowych jest podatność na korozję, ale temu także można zapobiec zabezpieczając je specjalnymi farbami antykorozyjnymi.

w trakcie projektowania instalacji

Instalacje gazowe – ile kosztuje przyłącze gazu?

Wykonanie instalacji gazowej i przyłączenia do sieci gazowej może mieć różną cenę w zależności od kilku czynników. Cenę ustala dostawca gazu i zależna jest ona od mocy oraz odległości domu od gazociągu. Przykładowo ceny dla dostawcy gazu PNGiG w 2021 prezentują się następująco:

 

specjalista od gazu przy liczniku
Wykonanie przyłączenia do sieci oraz wybudowanie instalacji gazowej w naszym domu to proces długotrwały ze względu na formalności, ale nie skomplikowany. Na stronach dostawców gazu bez problemu znajdziemy odpowiedni wniosek oraz przykład jak go wypełnić. Na tym w sumie opiera się cała nasza praca, resztą zajmują się wyspecjalizowani fachowcy. My tylko musimy dopilnować, aby wszystkie dokumenty w odpowiednim czasie trafiły do odpowiedniego miejsca. Na naszym blogu możecie przeczytać więcej o – Próba szczelności instalacji gazowej, która jest jednym z wymaganych elementów podczas wykonywania przyłącza instalacji gazowej.