Ogrzewanie domu czyli instalacje centralnego ogrzewania

Dzięki centralnemu ogrzewaniu skutecznie dostarczymy ciepło w każdy zakamarek naszego domu.

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z kotła, który połączony jest z kaloryferami za pomocą odpowiedniej infrastruktury. Wszystkie elementy muszą być właściwie dobrane, aby zapewnić prawidłowe działanie całości. Dlatego ogromne znaczenie ma projekt instalacji, w którym zawarty jest m.in. rodzaj materiału, z jakiego ma być wykonana, a także moc grzejników.

O zleceniu przygotowania projektu musimy pamiętać także wtedy, kiedy decydujemy się na remont dotychczasowej instalacji.

Decydując się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, możemy wybrać jeden z kilku rodzajów kotłów. Najczęściej dzielimy je według rodzaju paliwa.

  • Kotły gazowe – dzielą się na stojące oraz wiszące. Te ostatnie zajmują mniej miejsca. Jest to dość drogie rozwiązanie, ale za to nie musimy wciąż schodzić do piwnicy, aby dołożyć węgla czy drewna do pieca.
  • Kotły węglowe – jedno z najtańszych rozwiązań. Wymaga jednak wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca na węgiel, a także systematycznego podkładania, aby ciepło stale się utrzymywało.
  • Kotły elektryczne – to bardzo czysty i estetyczny sposób ogrzewania. Energia elektryczna nie jest jednak tania, dlatego nie wszyscy decydują się na instalację tego rodzaju kotła.
  • Kotły olejowe – zaletą jest prosta obsługa. Olej opałowy jest tańszym rozwiązaniem niż energia elektryczna czy gaz.
  • Kotły na pellet – to dość nowe i bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala też na obniżenie kosztów ogrzewania.

Paliwo spalane w kotle wydziela energię cieplną, która wędruje systemem rur, ogrzewając całe mieszkanie, dom, a najczęściej także wodę. Nowoczesne urządzenia posiadają specjalne podajniki, dzięki którym możemy spokojnie cieszyć się ciepłem, nie odwiedzając kotła zbyt często. Wiele osób zwraca uwagę na to, czy podczas spalania wydziela się dużo produktów ubocznych, które zanieczyszczają atmosferę. Dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się paliwa ekologiczne, wydzielające mało substancji smolistych.