Wodne instalacje domowe • Andrzej Kozieł

Dodano: wtorek, 26 września, 2017

Wiosna i lato to czas remontów i budowy, dlatego warto wiedzieć, o co chodzi z instalacją wodną i kanalizacyjną. Instalacja wodna w domu to ta część instalacji, która znajduje się za wodomierzem, wg którego właściciel mieszkania czy domu rozlicza się za zużytą wodę z jej dostawcą. Montaż instalacji wodnej warto zlecić specjalistom, robić go wg schematu, a także dobrze zaplanować, gdzie znajdą się krany, umywalki, kaloryfery i wszelkie inne odbiorniki wody, takie jak pralka, zmywarka czy prysznic lub wanna.

Woda, która przyłączem do sieci wodociągowej trafia do naszej instalacji, trzeba rozprowadzić po domu. Nie należy tu zapominać o punktach poboru w kuchni,łazience czy w WC. Nie należy pominąć pomieszczeń gospodarczych, takich jak pralnia czy garaż, o ogrodzie czy podjeździe. Instalacja ma ułatwiać życie, dlatego, nawet wówczas, gdy projekt domu wyposażony jest w projekt instalacji wodnej, Inwestor powinien przewidywać, gdzie i w jakich miejscach potrzebna będzie woda. Na pewno doświadczony hydraulik pomoże mu w określeniu, gdzie woda będzie przydatna, a gdzie konieczna.

Dobre rozłożenie i zaplanowanie punktów poboru wody jest istotne również dlatego, że osobno układa się rury z ciepła wodą, a osobno rury z zimną. Ciepła woda użytkowa jest przygotowywana na różne sposoby, co również wymusza konieczność dokładnego planowania instalacji. Niekiedy konieczny okazuje się osobny przewód z wodą cyrkulacyjną, która jakby wymusza obieg wody, powodując, że po odkręceniu kurka z ciepłą wodą, mieszkaniec ma od razu ciepłą wodę z kranu.

Rury z wodą powinny być umieszczone pod rurami gazowymi oraz pod kablami instalacji elektrycznej. Wymuszone to jest ryzykiem nieszczelności rur z wodą i możliwością skorodowania rur z gazem pod wpływem wilgoci czy zwarciem w instalacji elektrycznej. Przewód z ciepłą wodą z kolei powinien biec nad przewodem z zimną. Wodę po domu rozprowadza się dwojakim systemem, albo trójnikowych, albo rozdzielaczowym. System trójnikowy to taki, gdzie od pionu biegnie przewód poziomy, a od niego rozdziela się punkty poziomu wody poziomymi trójnikami. System rozdzielaczowy to taki, gdzie rury rozdziela się na kolejnych etapach przy kolejnych punktach poboru. Rury w tym wypadku układa się w wylewkach podłogowych, w systemie trójnikowym z kolei układa się je w peszlach,układanych w bruzdach ściennych. Przejścia przez ściany czy podłogi zabezpiecza si przed uszkodzeniami mechanicznymi, umieszczając rury w tulejach ochronnych. Podczas instalacji należy pamiętać, że wodę ciepłą podłącza się z lewej strony a zimną z prawej.

Zawór odcinający jest ważnym elementem instalacji dla zachowania bezpieczeństwa użytkowania i ułatwienia późniejszych, ewentualnych napraw. Najczęściej zakłada się zawór główny, ale warto przemyśleć założenie zaworów odcinających przy wszystkich punktach poboru, co na pewno ułatwić może życie w czasie awarii i ewentualnych napraw czy modernizacji. Nie należy też zapominać o zewnętrznym punkcie poboru wody, zasilającym w wodę ogród. Za wodomierzem warto założyć filtr osadnikowy, który będzie chronił instalację przed zanieczyszczeniami stałymi.

Na koniec sprawdza się szczelność instalacji wodnej, jeszcze zanim pokryje się ją tynkiem. Pozytywnie zakończona próba ciśnienia i szczelności to potwierdzenie, że materiały, które zostały użyte do wykonania instalacji, są należytej jakości, a montaż również został przeprowadzony bez zastrzeżeń. Świadczy o tym wpis w dzienniku budowy i odpowiedni protokół, podpisany przez instalatora, inspektora nadzoru budowlanego oraz kierownika budowy.