Woda • Andrzej Kozieł

Dodano: piątek, 21 września, 2018

Woda – albo jak wolą chemicy – monotlenek diwodoru to bez wątpienia jeden z niezbędnych elementów naszego życia. Każdego dnia wykorzystujemy ją do różnych celów – od spożycia po cele gospodarcze. Co zrobić, by woda w domowych kranach była czystsza, pozbawiona nieprzyjemnego posmaku oraz węglanów, które powodują osadzanie się kamienia kotłowego?

Woda – normy dziennego zużycia

Każdy z nas wykorzystuje wodę do różnych celów – od zaparzenia szklanki porannej kawy, poprzez zrobienie prania, skończywszy na kąpieli w wannie czy szybkim prysznicu. W zależności od celu, używamy wody różnej jakości. Do picia najczęściej wybieramy wodę mineralną, chociaż nie brakuje osób decydujących się na wypicie kranówki lub wody przegotowanej. Przegotowana woda z kranu wykorzystywana jest najczęściej do:

Wodę z kranu wykorzystuje się przede wszystkim do:

Ile wody powinniśmy spożywać?

Spożycie wody jest jedną z najważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać. Według zaleceń lekarzy, dorosły człowiek powinien wypijać w ciągu doby około 1,5 – 2 litrów wody mineralnej. Spożywanie takiej ilości wody gwarantuje odpowiednie nawodnienie organizmu. W gorące, letnie dni powinno wypijać się jeszcze więcej wody – nawet 3 do 5 litrów. Większe zapotrzebowanie na wodę mają również osoby czynnie uprawiające sport.

Ile wody zużywa przeciętny Polak?

Zużycie wody zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania, od pory roku oraz przede wszystkim od wieku domowników i ilości dzieci. Z czego wynikają takie rozbieżności w ilości zużywanej wody w ciągu doby? Najważniejszym czynnikiem, który na to wpływa jest ilość prania, którą trzeba regularnie wykonywać. Mieszkanie z dziećmi pod jednym dachem sprawia, że prania jest znacznie więcej. Dzieje się tak głównie dlatego, że dzieci więcej brudzą i wymagają zmiany ubrania nieco częściej, niż dorośli. Woda jest używana również do zmywania naczyń, kąpieli oraz gotowania.

Wanna czy prysznic – co się bardziej opłaca?

Wielu młodych ludzi, którzy planują urządzić mieszkanie lub dom zastanawia się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie wanny, czy kabiny prysznicowej. Kąpiel w wannie to konieczność zużycia co najmniej 50 – 60 litrów wody. Kąpiel pod prysznicem (w zależności od tego, ile czasu będzie trwała) to konieczność zużycia od 10 do 15 litrów wody. Patrząc z finansowego punktu widzenia, dużo tańszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa.

Jakość wody z kranu

Czy można pić kranówkę? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Jakość wody, która płynie w kranach jest w dużej mierze uzależniona od miejsca, w którym znajduje się ujęcie oraz od sposobu jej uzdatniania. Największe polskie miasta starają się jak mogą, by jakość wody, która płynie w kranach ich mieszkańców była możliwie najlepsza. Oprócz baczenia na parametry chemiczne wody, miejscy specjaliści zajmujący się jej uzdatnianiem starają się, by woda była dobra w smaku. Dzięki temu można bezpiecznie pić nieprzegotowaną kranówkę w Poznaniu czy Łodzi.

Woda ze studni – czy można używać?

Mieszkanie na przedmieściach miast lub w małych miejscowościach czasami wiąże się z koniecznością wywiercenia własnej studni. Dzieje się tak, ponieważ w mało zaludnionych miejscach nie opłaca się prowadzić wodociągów. Zanim rozpocznie się korzystanie ze studni, warto zlecić badanie jakości wody jednej z trzech poniższych instytucji:

Niezależnie od instytucji, którą wybierzemy do zbadania jakości wody znajdującej się w studni, zostaniemy poinformowani, czy woda nadaje się do użytkowania w gospodarstwie domowym. W przypadku, gdy woda okaże się zbyt mocno zanieczyszczona, konieczne może okazać się zastosowanie odpowiednich filtrów.

Jak często badać wodę ze studni?

Badanie wody ze studni powinno odbywać się nie rzadziej, niż raz w roku. Ponadto badanie jakości wody powinno być przeprowadzone, jeśli zaistnieje któraś z poniższych sytuacji:

W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do firmy, która wykona dla nas badanie.

Poprawa jakości wody

Nawet, jeśli woda w kranie spełnia wszystkie wymagania stawiane przez normę, zawsze można jeszcze bardziej poprawić jej jakość. Przykładowo, woda wodociągowa zawiera stosunkowo dużą ilość węglanów wapnia oraz magnezu, które podczas gotowania osadzają się na ściankach naczynia i tworzą tak zwany kamień kotłowy. Aby uniknąć jego powstawania na ściankach naczyń, można zastosować dodatkowy system filtracyjny wyłapujący te związki chemiczne.

W przypadku wody z kranu</h)

A jeśli nie chcę montować filtrów?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chemicznych zmiękczających wodę. Najlepszym rozwiązaniem są środki chemiczne, które eliminują węglan wapnia i węglan magnezu. Tego typu substancje wykorzystywane są również do produkcji detergentów służących do wyeliminowania kamienia kotłowego z pieców, grzałek w pralkach, chłodnic oraz innych urządzeń.

Podsumowanie

Woda jest niezbędnym do normalnego funkcjonowania związkiem chemicznym. Chcąc poprawić jej jakość, konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów lub związków chemicznych do uzdatniania wody. Jeśli mieszkamy poza miastem, czasami konieczne jest wykopanie studni głębinowej. Po wykopaniu trzeba pamiętać, o sprawdzeniu jakości wody i poddaniu próbki wody, która płynie w kranach badaniom.