Odpowietrzanie grzejników w kilku prostych krokach • Andrzej Kozieł

Dodano: niedziela, 16 października, 2016

Piec bucha ciepłem, a w domu zimno? Możliwe, że po prostu trzeba odpowietrzyć grzejniki, co jest bardzo prostą czynnością, która dodatkowo nie zajmuje zbyt wiele czasu. Fachowiec nie będzie potrzebny, bo równie dobrze możesz to zrobić sama, a my Ci w tym pomożemy.

Nie tylko zimno

Najgorsze w zapowietrzonych grzejnikach wcale nie jest to, że słabiej grzeją. Bardzo denerwujący jest wtedy fakt, że wydają z siebie wiele, przeróżnych i uprzykrzających życie dźwięków. Szumią, trochę bulgotają, gwiżdżą i turkocą, a wszystko to spowodowane jest przez powietrze, jakie przenika do wnętrza instalacji grzewczej. Niemiłym faktem jest to, że nie możemy nic poradzić na powietrze przedostające się mikroskopijnymi nieszczelnościami do obiegu. Mimo to warto regularnie sprawdzać i odpowietrzać instalację, ponieważ nierobienie tego może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami. I nie mówimy tutaj tylko o niedogrzanym pokoju i gwarantowanej grypie z tego powodu. Z zapowietrzonymi grzejnikami i obniżoną temperaturą wiążą się liczne konsekwencje takie jak:

grzejnik

Zapowietrzenie?

Wiemy już, że zapowietrzony grzejnik objawia się dziwnymi odgłosami, nierównomiernym rozkładaniem temperatury na grzejniku i ogólnym obniżeniem temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Oprócz tego warto kontrolować od czasu do czasu ciśnienie wody w instalacji (wskazania manometru), aby mieć pewność, kiedy i czy w ogóle jest potrzebne odpowietrzanie. Najczęstszą przyczyną zapowietrzenia grzejników jest niewłaściwe napełnianie instalacji centralnego ogrzewania. Przeważnie instalacja co. zostaje napełniana wodą z wodociągów. W jej składzie znajdują się małe pęcherzyki powietrza, które mogą zapowietrzyć poszczególne grzejniki (najczęściej te znajdujące się w górnej części obiegu). Drugą przyczyną zapowietrzania się grzejników jest dyfuzja, czyli naturalne zjawisko związane z rurami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Powietrze w tym przypadku dostaje się przez nie i trudno z tym cokolwiek zrobić. Jest to spowodowane tym, że elementy z tworzyw sztucznych nigdy nie są w pełni szczelne.

Od czego zacząć ?

Jak już wspominaliśmy, odpowietrzanie nie jest wcale skomplikowanym procesem. Dzięki temu obejdzie się bez wzywania hydraulika, czy nawet sąsiada z dołu. Zawory ręczne nie są trudne w obsłudze, a jedynie wymagają odpowiedniego przygotowania, o czym dokładnie opowiemy. Na pewno należy poszukać odpowiedni śrubokręt lub specjalny klucz (który powinien być załączony do grzejnika). Oprócz tego trzeba znaleźć pojemnik na wodę w postaci wiaderka, miseczki, czy nawet słoika
UWAGA! Należy pamiętać, aby grzejników nie odpowietrzać, gdy instalacja jest całkowicie wystudzona. Odpowietrzanie grzejników zawierające w sobie ciepłą wodę znacznie zmniejszy pożądany efekt. Jeśli jednak nie chcemy wychładzać całej instalacji, powinniśmy zakręcić zawór grzejnikowy. Doprowadzi to do dość szybkiego wystygnięcia wody w tym kaloryferze, dzięki czemu instalacja będzie odpowiednio przygotowana do odpowietrzania.
Warto również sprawdzić ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania i ewentualnie zwiększyć je do 1,3 atmosfery (aby to wykonać, należy dopuścić wodę). Spowoduje to zwiększenie ciśnienia, a co za tym idzie, woda będzie wypierała powietrze w górę, co na pewno ułatwi precyzyjne odpowietrzanie grzejników.

Odpowietrzanie w pigułce (grzejniki aluminiowe i płytowe)

W przypadku tych dwóch rodzajów grzejników technika odpowietrzania jest taka sama. Wystarczy więc: