Jak oszczędzać wodę? Oszczędność wody w domu i ogrodzie • Andrzej Kozieł

Dodano: czwartek, 8 listopada, 2018

Oszczędność często uważana jest za konieczność dla ludzi uboższych, nieprzyjemny obowiązek czy wymysł obrońców natury. Jednak problem zużywania wody jest znacznie większy i każdy człowiek może pomóc w spowolnieniu tej złej tendencji.

Przy sprawdzeniu drożności rur pomóc może hydraulik

Aby zacząć oszczędzać wodę nie trzeba drastycznie rezygnować z własnych przyzwyczajeń. Kilka drobnych zmian spowoduje znacząco oszczędność wody. Wystarczy być w nich wytrwałym, a pomogą nie tylko Twojemu portfelowi, ale i przyrodzie.

Oszczędzanie wody w domu – podstawowe zasady

Gdy już postanowisz wprowadzić oszczędność wody w życie, sprawdź stan instalacji wodociągowej w Twoim domu. Zacznij od sprawdzenia kapiących kranów i nieszczelnej spłuczki. Sprawdź i zlikwiduj ewentualne przecieki. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy pojawiają się przecieki, jest sprawdzenie stanu liczników wody przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody.

Możesz również zamontować urządzenie, które ogranicza zużycie wody, np. perlatory lub spłuczki w toalecie. Perlator ogranicza ilość przepływającej wody, ale i zwiększa objętość strumienia.

Oszczędzanie wody w domu

Oszczędzanie wody w domu wydaje się być niesamowicie skomplikowane, ale to nic bardziej mylnego. Kilka stałych nawyków i Twój portfel odczuje ulgę.

1. Zakręcaj wodę podczas golenia lub mycia zębów

To podstawowa zasada w dbaniu o zużycie wody w gospodarstwie domowym. Podczas mycia zębów lub golenia zarostu mnóstwo wody ucieka zupełnie niepotrzebnie do rur. Zadbaj o to, by zakręcać kran, gdy z niego nie korzystasz.

2. Bierz prysznic zamiast kąpieli

To ogromna oszczędność, która w szybkim czasie wykaże wymierne efekty. Jeśli nie posiadasz w domu prysznica, nie napełniaj wanny do pełna.

Branie prysznica to ogromna oszczędność wody

Zakręć korek, odkręć kran i bierz kąpiel nie czekając, aż wanna się wypełni po sam brzeg. Dobrze jest zaopatrzyć się w węża prysznicowego. Dzięki temu kąpiel stanie się dużo bardziej ekonomiczna.

Jeśli lubisz brać relaksujące kąpiele – bierz je w weekendy.

3. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj, gdy jest zapełniona

Stosowanie prania mechanicznego jest znaczną oszczędnością w porównaniu do prania ręcznego. Podczas kupna nowego sprzętu AGD zwróć uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale także na to, czy posiada programy zmniejszające zużycie wody i skracające mycie.

Przy okazji warto sprawdzić, czy problem twardości wody nie dotyczy Twoich urządzeń AGD.

4. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą

Jeśli myjesz naczynia ręcznie, nie rób tego pod bieżącą wodą. Napełnij naczynie ciepłą wodą, wlej do niej płyn do naczyń. W ten sposób zmyj naczynia, a wody z kranu użyj tylko do spłukania płynu.

Zawsze zakręcaj wodę w kranie, jeśli jej nie używasz!

5. Nie wylewaj do zlewu niepotrzebnej wody

Jeśli zgromadziłeś nadmiar wody, którą nie wiesz jak zużyć, wykorzystaj ją do podlewania roślin czy sprzątania w ogrodzie.

6. Zamontuj baterie jednouchwytowe

Ten sposób spowoduje, że ciepła woda w kranie pojawi się znacznie szybciej niż przy bateriach dwuuchwytowych.

Oszczędzanie wody w ogrodzie – co musisz wiedzieć

1. Odpowiednio używaj zraszacza

Zraszacz ustaw tak, aby podlewaj tylko rośliny i trawę. Niepotrzebne podlewania chodnika czy podjazdu jest bezsensownym wydatkiem.

2. Trawnik podlewaj oszczędnie

W upalne lato trawnik wystarczy podlewać co 5-7 dni. W wypadku silnego deszczu czas między podlewaniem można przesunąć nawet do 2 tygodni. Najlepszą porą na podlewanie trawy jest ranek lub późny wieczór. Wtedy woda z ziemi paruje w najmniejszym stopniu.

3. Zbieraj deszczówkę

W czasie deszczu tylko niewielka część wody wnika w głąb ziemi, reszta tworzy kałuże i z czasem wyparowuje. Dobrym sposobem na wykorzystanie deszczu jest podłożenie pod wszelkie rynny zbiorników, które będą zbierać deszczówkę. Wodę wykorzystasz do podlewania ogródka. Skorzysta na tym Twój ogród, natura i Twój portfel 😉

4. Nie podlewaj nagminnie roślin

Kwiaty podlewane zbyt często nie wkładają wysiłku, by korzeniami wniknąć głębiej w ziemię, przez co stają się słabsze i mniej odporne na czynniki zewnętrzne. Staraj się kwiaty nawadniać raz na 10 dni.

Pozwól Twoim roślinom rozwijać się w zgodzie z naturą

5. Samochód myj w myjni

Wiadome, że każdy chce, aby jego samochód był zadbany i czysty. Z tego względu wydawać by się mogło, że bezpieczniej zrobić to samemu na własnej posesji. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardziej ekonomiczne. Niestety to nie do końca prawda. Myjąc bieżącą wodą z węża narażamy się na duże koszta. Najlepiej skorzystać z usług myjni recyklingującej wodę lub myć auto używając deszczówki i gąbki.

Dbanie o dobro natury powinno leżeć w sercu każdego człowieka. Wprowadzenie kilku nawyków do swojego życia spowoduje, że przyroda będzie Ci wdzięczna. Oszczędność wody poczujesz również Ty, zaoszczędzić możesz sporo pieniędzy.

Gdybyś potrzebował pomocy przy założeniu instalacji wodnych w domu to skontaktuj się z nami.