Hydraulik - praktyczny zawód zapewniający pracę • Andrzej Kozieł

Dodano: sobota, 5 grudnia, 2015

Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że w dzisiejszych czasach poszukujemy ludzi z szerokimi kwalifikacjami. Coraz więcej osób wybierających się na studia decyduje się na ukończenie nie jednego, ale dwóch lub nawet trzech fakultetów. A co z osobami, które z różnych względów na studia wybrać się nie mogą?

Szkoła o profilu zawodowym przygotuje uczniów do przyszłej pracy. Częstym wyborem osób, które nie chcą po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej poświęcać kolejnych kilku lat na naukę a dopiero potem wchodzić na rynek pracy, jest szkoła zawodowa. Ukończenie w niej nauki oraz zdanie egzaminu uprawnia do wykonywania konkretnego zawodu – co więcej, setki godzin praktyk oraz praktyczna część egzaminu są niejako gwarancją tego, że młoda osoba naprawdę będzie znała się na swoim fachu i od razu jest gotowa do wejścia na rynek pracy.

Już na pierwszy rzut oka widać, że osoba wybierająca ponadgimnazjalną szkołę zawodową zazwyczaj wchodzi na rynek pracy przynajmniej trzy lata wcześniej niż osoba, która zdecyduje się na kontynuowanie nauki na poziomie studiów. Oczywiście, w trakcie realizowania programu studiów przewidziane są praktyki, nie ma ich jednak dużo, a nierzadko zaświadczenia okazywane przez studentów nie oddają poziomu ich rzeczywistych umiejętności oraz wiedzy. Powód jest prosty: praktyk jest zbyt mało a studenci nie są z nich rzetelnie rozliczani.

Wyśmiewane zawody, które zapewnią utrzymanie się.

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby wybierające szkołę zawodową były uznawane za osoby leniwe lub z niewielkimi życiowymi ambicjami. Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, coraz częściej doceniamy fakt, że szkoła zawodowa w ciągu zaledwie kilku lat potrafi przyuczyć do zawodu. A osoba, która świadczy na przykład usługi hydrauliczne, zawsze znajdzie pracę w swoim zawodzie w przeciwieństwie do setek młodych ludzi kończących studia i bezskutecznie poszukujących zatrudnienia.

Praca hydraulika.

Na czym polega praca hydraulika? Hydraulik, nazywany również monterem instalacji sanitarnych, zajmuje się między innymi montażem oraz naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania. Jest on odpowiedzialny za właściwy dobór oraz zamontowanie rur, często także dokonuje ich przeglądu nawet wtedy, gdy z instalacją jeszcze nic złego się nie dzieje.

Profesjonalista wykorzystuje podczas swojej pracy wiele narzędzi, między innymi: szlifierki kątowe, wiertarki, gwinciarki, klucze hydrauliczne oraz cały szereg innych. Dobrego hydraulika można poznać właśnie po tym, że nie rozstaje się ze swoimi narzędziami i korzysta z nich a nie z prywatnych narzędzi klientów.

Jeżeli chodzi o zarobki osób wykonujących usługi hydrauliczne, zdania są dosyć mocno podzielone. Można usłyszeć opinie, że dobry hydraulik bez większego problemu zarobi około 5000 złotych miesięcznie, jednak sami zainteresowani często zaprzeczają słysząc taką kwotę. Powołują się oni na kwotę około 3000 złotych miesięcznie.

Hydraulik robiący karierę w krajach Unii Europejskiej

Pisząc o polskim hydrauliku nie można nie wspomnieć o głośnej reklamie, która szerokim echem odbiła się w całej zjednoczonej Europie. Oto Polska, kraj do tej pory niezbyt konkurencyjny, postanowiła przekonać Europę, że posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy w niczym nie ustępują fachowcom z Francji. Prototypowy polski hydraulik okazał się być umięśnionym, przystojnym mężczyzną, który wyglądał na plakatach na takiego, któremu żadna usterka hydrauliczna nie jest obca. Ważny okazał się efekt, jaki reklama wywarła – Europa otworzyła się na polskich fachowców, dlatego też wielu z nich, w szczególności tych, którzy naprawdę znali się na swoim fachu wyjechała z Polski. Ich wyjazd naturalną koleją rzeczy stworzył z kolei miejsca pracy dla młodych ludzi, którzy właśnie wchodzili w ten zawód. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów, nie grozi nam sytuacja, w której miałoby zabraknąć pracy dla osób zajmujących się świadczeniem usług hydraulicznych.

Wybór szkoły zawodowej wcale nie jest jednoznaczny z brakiem ambicji czy mniejszymi chęciami. Szkoła o takim profilu pozwala na stosunkowo szybkie wykonywanie konkretnego zawodu, bez dodatkowych kilku lat poświęconych na zdobywanie teoretycznej wiedzy, a nie praktyki. Szkoły zawodowe dbają o to, by ich absolwenci byli przygotowani do wykonywania zawodu, zresztą rynek bardzo szybko weryfikuje faktyczne umiejętności młodych osób, które wchodzą w ten zawód. W zawodzie hydraulika ogromne znaczenie ma renoma, na którą trzeba sobie zapracować systematycznością oraz dobrą jakością świadczonych usług.